Czym jest dieta?
Przede wszystkim słowa „dieta” nie należy kojarzyć tylko z odchudzaniem. Bo dieta może być lecznicza, wysokoenergetyczna, bogato białkowa czy wzmacniająca. Dieta może być zdrowa lub niezdrowa, monotonna lub urozmaicona. To nasza indywidualna sprawa, jak się odżywiamy, czy traktujemy dietę jako nieważny element życia i konsumujemy co popadnie, byle zabić głód, czy jesteśmy rozsądni i zwracamy uwagę na jakość produktu, pory spożywania posiłków, regularne odstępy itd., mając świadomość wpływu diety – jedzenia i nawyków, na nasz stan zdrowia.
Dieta stanowi nieodłączny element życia każdego człowieka i jest ona bardzo ważna w prawidłowym rozwoju organizmu ludzkiego jak równie ważna dla uniknięcia wszelkich chorób związanych z odżywianiem się.
Literatura przedstawia je następująco:
- Dieta zwyczajowa – zwana często po prostu „żywieniem”, to powszechny w danej społeczności sposób zaspokajania potrzeb pokarmowych, z wykorzystaniem fizycznie i ekonomicznie dostępnych produktów i potraw.
- Dieta alternatywna – to dieta wyłączająca konkretne produkty i technologie ich przyrządzania (np. wegetariańska)
- Dieta lecznicza – żywienie dobrane do określonej choroby, związane z eliminacją określonej grupy produktów lub jednego z nich, jego konsystencją i sposobem przygotowania (np. dieta niskocholesterolowa w chorobach serca)